Wednesday, September 22
Shadow

हातले दिन्छ कोभिडसहित यी ८ रोगका संकेत

को’रोना भा’इरस भएको अथवा नभएको भन्ने कुरा कुनै व्यक्तिको नङ हेरेर समेत पत्ता लगाउन सकिने भएको छ ।
किङ्स कलेज लण्डनका महामारी विज्ञ प्रोफेसर टिम स्पेक्टर भन्छन्– ‘को’रोनाबाट निको हुनेहरूका नङहरू धेरै छिटो बढ्छन् । यसलाई को’भिड नङ भनिन्छ। यद्यपि, केवल को’रोना मात्र होइन, हात र नङले पनि अन्य गम्भीर रोगहरू तर्फ संकेत गर्दछ ।’

रातो बैजनी स्पट : मुटुको संक्रमण
डाक्टरहरूका अनुसार यदि रातो र बैजनी गाँठो वा दागहरू तपाईंको हत्केलामा बनेको छ भने यसलाई छालाको समस्याको रूपमा बेवास्ता नगर्नुहोस् । तिनीहरूले गम्भीर हृदय रोगको संकेत गरेको पनि हुन सक्छ । बर्मिङघमका फिजिसियन डा . थुवा अमुथनका अनुसार रातो वा बैजनी रङका गाँठा वा दागहरूले एन्डोकार्डिटिस भनिने मुटुको संक्रमणको संकेत गरेको हुन सक्छ। एन्डोकार्डिटिस मुटुको भल्भ र लाइनिङको संक्रमण हो, जसलाई एन्टिबायोटिकको माध्यमबाट उपचार गरिन्छ ।

पकड क्षमता : अल्जाइमर
रिपोर्ट अनुसार, यदि तपाईंको पकड क्षमता कमजोर हुँदैछ, जस्तै भाँडो खोल्नमा कठिनाई, केही समात्न नसक्ने, भारी महसुस हुन्छ भने तपाईंले तुरुन्त डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नु पर्छ। यो रुमेटोइड गठियाका साथै अल्जाइमरको लक्षण हुन सक्छ । डकोटा विश्वविद्यालयका विज्ञहरूका अनुसार ग्रिप सामर्थ्य ५ किलोग्रामको कमीले पकड क्षमतामा गिरावटको जोखिम १८ प्रतिशतले बढ्ने गर्दछ।

नङमा कालो गाडा धर्का : मेलानोमा
यदि तपाईंले आफ्नो नङ भित्र कुनै कालो रेखा देख्नु भयो भने त्यसलाई हल्का रूपमा नलिनु होला । यो जाँच गर्न धेरै महत्त्वपूर्ण छ, किनकि यो मेलानोमाको लक्षण हुन सक्छ, जुन घातक छालाको क्यान्सर हो । यसबाहेक कालो रेखा एचआईभीको लक्षण पनि हुन सक्छ । यद्यपि यी रेखाहरू केमोथेरापी, बिटा ब्लकरहरू र एन्टी-मलेरियल ड्रग्स सहित केहि औषधिहरूको कारणले पनि हुन सक्छन् । डा .अमुथनका अनुसार मेलानोनेशिया नङको खैरो-कालो रंग हो, जुन लाइन वा धब्बाको रूपमा हुन सक्छ।

स्केले रेड बम्प :एक्जिमा
हातमा देखिने रातो दागहरूले एक्जिमालाई जन्म दिन सक्छ । डाक्टर अमुथनका अनुसार तपाईंको हातमा भएको सानो छालाले पोम्फोलेक्स एक्जिमा जनाउँछ। सुरुमा त्यहाँ पोल्छ र चिलाउँछ, त्यसपछि रातो दागहरू हातमा देखिन थाल्द्ध । तसर्थ, प्रारम्भिक चरणमा डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नु पर्दछ, ताकि ठूलो रुपमा फैलिनबाट रोक्न सकियोस् ।

सेतो औंला :रेनाडको संकेत
यदि तपाईंको हात वा औंलाहरु पूरै सेतो भयो भने यो रेनाड सिन्ड्रोम हुन सक्छ । डाक्टर अमुथनका अनुसार चिसो वा तनावले यो सिन्ड्रोम बढाउन महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । तपाईंको औंलाहरू सेतो, निलो वा रातो रंगमा वासोस्पासमको कारणले बदलिन सक्छ । केही केसहरूमा यो कारण पत्ता लगाउन गाह्रो हुन्छ । यो चाँडै निको हुन सक्छ र कतिपय केसमा लामो समय समेत लाग्न सक्छ ।

ठाडो औंला : रूमेटाइड अर्थराइटिस
ठाडो औंला रूमेटाइड अर्थराइटिसको लक्षण हो । यो अवस्थामा व्यक्तिलाई औंला घुमाउँदा पीडा अनुभव हुन्छ । यस्तो अवस्थामा तत्काल डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नु आवश्यक छ । यसले अर्थराइटिसका साथै मधुमेह पनि निम्त्याउन सक्छ । त्यसकारण यसलाई बेवास्ता गर्नु हुँदैन ।

क्लब नेल : फोक्सोको क्यान्सर
क्लब नङले फोक्सोको क्यान्सरको संकेत गर्दछ । यो नेल प्लेटको मुनिका टिश्युहरू गाढा हुने कारणले हुन्छ । क्लब नङको अवस्थामा औंला र नेल प्लेटको बीचमा खाली ठाउँ देख्न सकिन्छ । नङ सामान्य भन्दा बढी घुमेको हुन्छ र औंलाहरू ठूलो देखिन्छन् । क्लब नङ प्रायस् फोक्सोको क्यान्सर र फोक्सोको अन्य समस्याहरु जस्तै ब्रोन्किएक्टसिस, एम्फाइसेमा र पल्मोनरी र सिस्टिक फाइब्रोसिससँग सम्बन्धित छन् ।

नङ टोक्नु : चिन्ता
यदि तपाईंलाई आफ्नो नङ टोक्ने बानी छ भने त्यसको मतलब तपाईं तनाव वा चिन्ताबाट पीडित हुनुहुन्छ । एरिजोनामा टेम्पल विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार यस्तो व्यवहार सीधै तनाव वा चिन्तासँग सम्बन्धित हुन सक्छ । नङ टोक्नुलाई मेडिकल ओन्कोफ्यागिया भनिन्छ, जुन तनावको संकेत हो । यो बाध्यकारी डिसअर्डर (OCD) र अन्य मनोवैज्ञानिक डिसअर्डरको साथ पनि सम्बन्धित हुन सक्छ।

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!