Tuesday, September 21
Shadow

कसरी मदिराले तपाईंको प्रतिक्रियालाई COVID-19 खोपमा प्रभाव पार्न सक्छ

रसिया र युनाइटेड किंगडमका विज्ञहरूले चेताउनी दिएका छन् कि उपन्यास कोरोनाभाइरस विरुद्ध खोप लिनु अघि मानिसहरूले थोरै समयका लागि रक्सी पिउनु हुँदैन।

यद्यपि संयुक्त राज्यका विज्ञहरुका अनुसार अनौपचारिक र मध्यम मात्रामा रक्सीको सेवनले प्रतिरक्षा प्रतिक्रियालाई असर गर्दैन।

द्वि घातुमान पिउने र भारी मदिराको सेवन खोपको समय र सामान्य स्वास्थ्यको वरिपरि जोगिनु पर्छ।

संयुक्त राज्य अमेरिका र अन्य धेरै देशहरूमा COVID-१९ खोपहरूको पहिलो छाल संचालन भइरहेको हुँदा, रक्सीको सेवनले मानिसहरूलाई बकबकको प्रतिरक्षा प्रतिक्रियालाई असर गर्ने छ कि भन्ने सवाल उठेको छ।

युनाइटेड किंगडमका विशेषज्ञहरूले हालसालै चेतावनी दिएका थिए कि मानिसहरूले COVID-19 खोप लिनु अघि र पछिको दिनमा रक्सी पिउनु हुँदैन। “तपाईले भ्याक्सिनको लागि राम्रो प्रतिक्रिया दिनको लागि तपाईको प्रतिरोधात्मक प्रणाली टिप-टपमा काम गर्न आवश्यक छ, त्यसैले यदि तपाईले राती पिउनु भयो भने वा त्यसको केही समय पछि, त्यसले सहयोग गर्ने छैन,” शीना क्रुइशान्क, पीएचडी, एक इम्यूनोलोजिष्ट। म्यानचेस्टर विश्वविद्यालय, युके मेट्रो बतायो।

एक रूसी स्वास्थ्य अधिकारी गएको महिना अझ अगाडि गए र नागरिकहरु लाई देशको Sputnik V खोप लगाईएको छ कि उनीहरु दुई महिना को लागी रक्सी नलगाउन सल्लाह दिए।

यद्यपि यो खोपका विकासकर्ता, अलेक्ज्याण्डर जिन्ट्सबर्ग, पीएचडीले पछि टिप्पणी गरे कि यो सल्लाह अत्यन्त चरम छ। स्पुतनिक भि खाताको एक ट्वीट मार्फत, जिन्ट्सबर्गले प्रत्येक ईन्जेक्सनको तीन दिन पछि मदिराबाट टाढा रहन सल्लाह दिए जुन उनी भन्छन कि सबै खोपहरूमा लागू हुन्छ।

तथापि, संयुक्त राज्यका विज्ञहरू भन्छन कि अत्यधिक मात्रामा रक्सी नपिउने मानिसहरूलाई यो अनावश्यक हुन सक्छ।

मिशिगन मेडिसिनका संक्रामक रोग विशेषज्ञ डा। स्यान्ड्रो सिन्टीले भने, “COVID-१९ खोपको कुनै पनि सेवन गरेपछि रक्सीबाट अलग रहनु पर्दैन। “त्यहाँ प्रमाणहरू वा सीडीसी मार्गदर्शन छैन कि यो गर्न आवश्यक छ भनेर सुझाव दिन।”

खाद्य र औषधि प्रशासन (एफडीए) Pfizer-BioNtech र Moderna COVID-19 खोपहरूको लागि एक आपतकालीन उपयोग प्राधिकरण जारी गरेको छ। दुबै खोपका लागि दुई खुराक चाहिन्छ: फाइजर खोप २१ दिनको अन्तरालमा र Moderna खोप 28 दिनको दूरीमा दिइन्छ।

यद्यपि भारी रक्सीको सेवन स्वास्थ्यको लागि सामान्य चिन्ताको विषय हो तर व्यक्तिहरूलाई खोप लगाउनु भन्दा पहिले अनौपचारिक र मध्यम मात्रामा मदिरा सेवन गर्नबाट टाढा बस्न आग्रह गरिएको छैन, बेलर कलेज अफ आणविक भाइरोलजी र माइक्रोबायोलोजी र मेडिसनका सहयोगी प्राध्यापक डा। हाना एल सहली भन्छन्। चिकित्सा र Moderna COVID-19 भ्याक्सिन परीक्षणको एक राष्ट्रिय सह-कुर्सीहरू मध्ये एक।

“ठूलो चरण क्लिनिकल परीक्षणमा मदिराको सेवन एक चरको रूपमा मूल्या was्कन गरिएको थिएन,” उनले हेल्थलाइनलाई बताइन्। “हामी आशा गर्दैनौं कि कहिलेकाँही र मध्यम मात्रामा रक्सीको सेवनले खोपको प्रतिक्रियालाई असर गर्ने छ। र हामी बिषयवस्तु वा आम जनतालाई खोपको समयको वरिपरिको मदिरा नलिन अनुरोध गरिरहेका छौं। ”

किन तपाइँ खोपको समय नजिक अत्यधिक रक्सीको प्रयोगबाट अलग रहनु पर्छ

तर लोयोला युनिभर्सिटी मेरील्यान्डको जीवविज्ञान विभागका सहयोगी प्राध्यापक क्रिस्टोफर थॉम्पसन, जसले इम्युनोलजी र माइक्रोबायोलोजीमा विशेषज्ञ छन्, खोप लिने समयमा अत्यधिक रक्सीको प्रयोगबाट बच्न चेतावनी दिन्छ।

उनी भन्छन कि मदिरा र COVID-19 खोपको वरिपरि कुनै खास डाटा छैन तर “मद्यपानले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई कसरी असर गर्छ भन्नेबारे धेरैजसो उपलब्ध डाटा र खोप प्रतिक्रियाहरूले सुझाव दिन्छ कि सामान्यतया मानिसहरूले द्वि घातुमान पिउने र धेरै पिउने बानीबाट जोगिनु पर्छ। खोपको समय, “उनले भने। “वास्तवमा, यो पहिलो खुराक भन्दा कम्तिमा एक हप्ता र दोस्रो खुराक पछि एक महिना को लागी बच्न सकिन्छ।”

रोग नियन्त्रण र रोकथाम केन्द्रहरु (CDC) द्वि घातुमान पिउने मान्छे को लागी अवसर मा पाँच वा अधिक मादक पेय र महिलाहरु को लागी चार वा अधिक मादक पेय को रूप मा परिभाषित गर्दछ।

पुरुषहरूको लागि हप्तामा १ 15 वा बढी पिउँदा र महिलाहरूको लागि हप्तामा आठ वा बढी पेय पदार्थ सेवन गर्नु भारी पिउने मानिन्छ।

थम्सनले भने, “विशेष गरी भारी मदिरा सेवनसँग प्रतिरोधात्मक क्षमताले काम गर्दैन,” थम्पसनले भने। “हामी धेरै प्रतिरक्षा कोषहरूको कार्यात्मक dysregulation देख्छौं जबकि सम्पूर्ण शरीरभरि सूजन र प्रो-इन्फ्लेमेटरी अणुहरूको वृद्धि पनि देख्छौं।”

मदिरा अनुसन्धान अध्ययन ट्रस्टेड स्रोतले यो पनि देखायो कि रक्सीले पेटमा सूजन गराउन सक्छ र माइक्रोबायोमको श्रृंगारलाई बदल्न सक्छ, सम्भावित रूपमा प्रतिरक्षा प्रणालीको स्वास्थ्यलाई कायम राख्ने सूक्ष्मजीवहरूलाई हानि पुर्‍याउँछ।

भारी रक्सीको प्रयोग हृदयसम्बन्धी रोग, क्यान्सर र कलेजो रोगको बढेको जोखिमलगायत अन्य स्वास्थ्य समस्याहरूसँग पनि सम्बन्धित छ।

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!