Tuesday, September 21
Shadow

COVID-१९ During को बखत रक्तचाप औषधी लिनु पर्छ, विज्ञहरू भन्छन

एक नयाँ अध्ययनमा, शोधकर्ताहरु रक्तचाप औषधी COVID-19 लक्षण अधिक गम्भिर हुन को कारण छैन भने।

तिनीहरू थप्दछन् कि जो व्यक्ति यी औषधीहरू लिन रोक्दछन् उनीहरू वास्तवमा खराब लक्षणहरूसँग अन्त गर्दछन्।

विज्ञहरू भन्छन कि उच्च रक्तचाप अन्तर्निहित चिकित्सा अवस्था हो जसले COVID-19 लक्षणहरू बिगार्न सक्छ।

थप रूपमा, व्यक्तिको हृदयघात र जोखिम बढ्ने खतरा बढ्छ यदि उनीहरूले रक्तचाप औषधी सेवन गर्न छाडे भने।

कोविड १९ लक्षणहरू अधिक गम्भीर हुनेछैनन् यदि तपाईं रक्तचापको औषधि लिनुहुन्छ भने, अन्वेषकहरूले भने।

वास्तवमा, यी औषधीहरू नखोले लक्षणहरू अझ नराम्रो हुनेछ।

पेन्सल्भेनिया विश्वविद्यालयका वैज्ञानिकहरूले उच्च रक्तचाप (ACE इनहिबिटरहरू र एंजियोटेंसिन रिसेप्टर ब्लकरहरू) को उपचारमा प्रयोग हुने दुई किसिमका औषधीहरू COVID-१९ का लागि अस्पतालमा भर्ना भएकाहरूमा लक्षणहरू झन् खराब बनाउने वा तिनीहरूको गम्भीरतालाई कम गर्न सक्ने कुरामा ध्यान दिए।

डा। जोर्डाना कोहेन, एमएसएसई, अध्ययनका प्रथम लेखक र पेन्सिलभेनिया विश्वविद्यालयको पेरेल्मेन स्कूल अफ मेडिसिनका सहायक प्राध्यापकले एक प्रेस विज्ञप्तिमा भने कि महामारीको सुरूमा केही व्यक्तिहरूले गलत जानकारी गरेका थिए र उनीहरूको रक्तचापको औषधि लिन बन्द गरे।

“यद्यपि यी औषधीहरूलाई अनावश्यक रूपमा रोक्नाले हार्ट अट्याक र स्ट्रोकलगायत गम्भीर जटिलताको खतरा बढाउन सक्छ,” कोहेनले भने। “अब हामीसँग सिफारिसलाई समर्थन गर्न उच्च गुणको प्रमाण छ कि बिरामीहरूले यी औषधीहरू तोकिएझैं लिन्छन्।”

स्टडी ट्रस्टेड स्रोतले 31१ देशका २० वटा ठूला अस्पतालहरूमा मार्च 31१ र अगष्ट २०, २०२० बीचको १ CO२ वयस्कलाई COVID-१९ देख्यो।

सबै सहभागीले पहिले नै दुई रक्तचाप औषधीहरू मध्ये एक प्रयोग गरिसकेका थिए र अनियमित रूपमा या त उनीहरूको औषधि लिई राख्नुहोस् वा रोक्न लगाइयो।

“अन्तर्राष्ट्रिय समाजका सिफारिसहरू अनुरूप, कोभिड -१ with को अस्पतालमा भर्ना बिरामीहरूमा रेनिन-एंजियोटेंसिन प्रणाली अवरोधकहरूलाई सुरक्षित रूपमा जारी राख्न सकिन्छ,” अनुसन्धानकर्ताहरूले उक्त अध्ययनमा निष्कर्ष निकाले।

एसीई (एंजियोटेंसिन-रूपान्तरण-इन्जाइम) अवरोधकहरूले उच्च रक्तचाप र मुटुको विफलतालाई रक्तवाहिकाहरूलाई आराम गरेर र रक्तको मात्रा घटाउँदा उपचार गर्दछ, कम तनाव र मुटुबाट अक्सिजनको माग घटाउँछ।

COVID-19 को बारेमा बढि जान्दै

डाक्टरहरूले भने कि COVID-19 को गम्भिरताको बारेमा अझै धेरै अज्ञात छन्।

“यो महामारीको सुरुमा चिन्ता थियो कि कुनै खास रक्तचाप घटाउने औषधी, ACE इनहिबिटरहरू र एआरबी लिंदा कोभिड -१९ संक्रमण बिगार्न सक्ने सम्भाव्यता छ,” सम्पूर्ण हार्टका संस्थापक डा। निकोल हार्किनले भने। सान फ्रान्सिस्कोमा कार्डियोलोजी, हेल्थलाइनलाई बतायो। “किनभने यो औषधीहरू, जसले सामूहिक रूपमा रेनिन-एंजियोटेंसिन प्रणालीलाई रोक्दछ, COVID-19 को लागि सम्भवतः प्रवेश बिन्दु बढाउने सोचाइ थियो।”

हार्किनले हालसालैको अध्ययन सानो भएको बताएका थिए, तर यसले हालका दिशानिर्देशहरूलाई समर्थन गर्दछ जसले COVID-१९ भएका मानिसहरूलाई उनीहरूको रक्तचापको प्रिस्क्रिप्सन लिन सिफारिस गर्दछ।

अध्ययनले बतायो कि COVID-१९ गम्भीर र तीव्र श्वासप्रश्वास सम्बन्धी मुद्दाहरूसँग सम्बन्धित छ, “उच्च रक्तचाप, मधुमेह, वा हृदय रोगहरू भएका बिरामीहरू अस्पतालमा भर्ना हुने र COVID-१९ को कारण मृत्युदरमा बढी जोखिममा छन्।”

“उच्च रक्तचाप र हृदय रोग भएका व्यक्तिहरुमा COVID-१९ को गम्भीर जटिलताको खतरा बढी हुन्छ,” हरकिनले भने। “रक्तचाप औषधीहरू बन्द गर्नाले हृदयघात र स्ट्रोकको खतरा बढ्न सक्छ र पहिले तपाईको डाक्टरसँग कुरा नगरेसम्म रोक्न मिल्दैन।”

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!