Wednesday, September 22
Shadow

ज्वरो र खोकी केही छैन, तर पनि सावधान, यस्तो छ कोरोनाको नयाँ स्ट्रेनको खतरनाक लक्षण

कोरोना भाइरसको पुनरावर्ती घ/टनाने चिकित्सक र सर्वसाधारणलाई चिन्तित बनाएको छ । कोरोना जितियो भन्ने अवस्था आइसकेको बेलामा फेरी दोस्रो चरणको महामारी सुरु भएको छ । कोरोनाको दोस्रो स्ट्रेन थप खतरनाक भएको चिकित्सकहरुले जनाएका छन् । यो कोरोना पहिलेको तुलामा ७० प्रतिशत बढी भएको चिकित्सकको भनाई छ । कोरोनाको नयाँ स्ट्रिन पनि अहिले विभिन्न मुलुकमा बढीरहेको छ ।

छिमेकी मुलुक भारत सबैभन्दा ठूलो समस्यामा परेको छ । शनिवार मात्र डेढ लाख थप कोरोना संक्रमित थपिएका छन् । यी सबैको यो चिन्ताको विषय हो कि धेरै मानिसहरूमा, साधारण रोगको साथ पनि, कोरोना पुष्टि भएको छ । रुघा, खोकी, ज्वारो र दुखाई बेगर पनि कोरोना पोजेटिभ देखिन थालेका छन् । साथै दोस्रो स्ट्रेनमा थप नयाँ लक्षणहरु पनि देखिएका छन् ।

भारतमा, कोरोनाका एक लाख भन्दा बढी सं/क्रमित दिनहुँ थपिएका छन् । खोकी, ज्वरो र श्वाद थाहा नपाउनु पहिलो चरणको कोरोनाको लक्षण थिए । तर नयाँ कोरोनामा थप लक्षण पनि देखिन थालेका छन् । पुरानो कोरोनावाट अहिले नयाँ सुरु भएको कोरोनाको लक्षणमा के फरक छ यहाँ तल उल्लेख गरिएको छ ।

हल्का रातो आँखा, चीन मा भर्खरै गरिएको अध्ययन अनुसार, नयाँ समस्या देखिए पछि, त्यसको केही विशेष लक्षणहरु पनि पहिचान गरिएको छ। कोरोनाको नयाँ प्रकारमा, मानिसका आँखा हल्का रातो वा गुलाबी हुन सक्छ। आँखामा लालिमा बाहेक, आँखा सुनिने र आँशु बगिरहने पनि हुनसक्छ ।

कानको समस्या, अडियोलोजीको इन्टरनेसनल जर्नलमा प्रकाशित रिपोर्टका अनुसार कोविडको नयाँ स्ट्रेनले कानको समस्या पनि निम्त्याउन सक्छ। यो समस्या अध्ययनमा ५६ प्रतिशत मानिसहरूमा देखिएको छ। यदि तपाईं पनि त्यस्तो कुनै लक्षण महसुस गर्दै हुनुहुन्छ भने यो कोरोना भाइरसको नयाँ स्ट्रेनको संकेत हुन सक्छ।

पेट सम्बन्धी समस्याहरू ९ नयाँ कोरोनामा, अनुसन्धानकर्ताहरूले पनि भनेका छन् कि पेट सम्बन्धी समस्या पनि आउन सक्छ । पहिले, कोरोना सं क्र मि तलाई श्वास प्रस्वासको समस्या हुन्थ्यो भने अब पेटको समस्या पनि देखिन थालेको छ । पखाला लाग्ने, बा न्ता, पेट हुने र पाचन वि-कारहरू महसुस गरेका छन्।

ब्रेन फोग, दोस्रो चरणको कोरोनामा, न्यूरोलजिकल डिसअर्डरको समस्या पनि देखिएको छ । मेडआरक्सिभको एक रिपोर्टका अनुसार, लामो समयदेखि कोरोनासँग जु धे काहरुमा मेन्टल कन्फ्युजनको समस्या देखिएको छ। यो न्यूरोलॉजिकल डिसअर्डरले डिसअर्डर र उनीहरूको निद्रा नलाग्ने र मेमोरी गुमाउन पनि सक्छन् ।

हार्ट बीट, यदि तपाई असामान्य मुटुको धडकन अनुभव गर्दै हुनुहुन्छ, भने यसलाई बेवास्ता नगर्नुहोस्, मेयो क्लिनिकको एक रिपोर्ट अनुसार नयाँ कोरोना सुरु भएपछि मुटुको धड्कन दर एकदम छिटो हुन्छ।टाउको दुख्ने, स्वास्थ्य विज्ञ भन्छन् कि कोरोनाको नयाँ संस्करणले शरीरलाई बिभिन्न तरीकाले आ क्र म ण गर्दैछ। नयाँ कोरोना अत्यधिक सं क्रा म क हो र सजिलै फोक्सो र श्वासप्रश्वासको मार्गमा फैलिन्छ। यस कारणले गर्दा, निमो-निया हुन्छ ।

कोरोनाको पुरानो प्रकारमा लक्षणहरू यस भन्दा अलिक फरक थिए। सुख्खा खोकी, ज्वरो, घाँटी दुखाइ र सासको दुखाइ बढी देखा परेको थियो । यद्यपि वर्तमान परिस्थितिमा पनि यी लक्षणहरूलाई वेवास्ता गर्न सकिन्न । यि लक्षण सहित नयाँ लक्षण पनि देखिएका हुन् । टेस्ट गन्ध थाहा नपाउने पनि हुन सक्छ । पहिलो चरणको कोरोनामा यो प्रमुख लक्षण थियो । सांकेतिक तस्वीर

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!