Sunday, September 26
Shadow

शरीरले दिने यी सं’केतले देखाउँछ पानीको कमी, दिन्छ ग’म्भिर रो’गलाई निम्तो

यदी श’रीर स्व’स्थ भएन भने जीवनमा कुनै पनि सुख रहँदैन् । धन दौतल जति भएपनि शरीर स्व’स्थ भएन भने त्यसले सुख भोग गर्न दिदैन् । आजभोलिको व्यस्त जीवन शैलीका कारण मानिसले पानी पनि राम्रोसँग पिउन पाउँदैनन् । भन्छन्, पानी पिउने समय पनि छैन् । पानी नपिउनु भनेको गम्भिर रो’गलाई निम्तो दिनु जस्तै हो । त्यसैले समयमै यस बारेमा सोच्न आवश्यक छ । आज हामी तपाईलाई शरीरमा पानीको कमी हुँदा देखिने केही संकेतका बारेमा जानकारी दिदैछौँ ।

पानीको कमी हुँदा शरीरमा देखिने लक्षण: १) तपाईको ओठ पटक पटक सुख्खा हुन र फुट्न थाल्यो भने सम्झनुहोस् शरीरमा पानीको कमी छ। साथै पानीको कमी हुँदा ओठमा हल्का र’गतको धब्बा पनि देखिने गर्छ । २) पटक पटक घाँटी सुख्खा हुनु र पानी पिउँदा पनि ठिक हुँदैन् भने तपाईको शरीरमा पानीको कमी छ । ३) पेटमा एसिडिटी तथा जलनको स’मस्या पनि पानीको कमीका कारण देखिने गर्छ । प्रसस्त मात्रामा पानी पिउँदा विस्तारै यो स’मस्या कम हुँदै जान्छ । ४) शरीरमा पानीको कमी हुँदा मुख गन्हाउने स’मस्या पनि देखिने गर्छ । ५) छालामा सुखापन देखिनु पनि शरीरमा पानीका कमी हुनुका लक्षण हुन् । ६) पिसाब पोल्ने स’मस्या पनि पानीको कमीका कारण देखिने गर्छ । ७) अनुहार सुकेको जस्तो देखिनु तथा मांशपेसीमा ऐठन जस्तो अनुभव हुनु पनि श’रीरमा पानीको कमीको लक्षण हुन् । यस स’मस्याबाट छुटकारा पाउनका लागि सबैभन्दा पहिले दिनमा करिब ३ देखि ४ लिटर पानी पिउन आवश्यक छ । यस बाहेक कागती पानी, नरिवल पानी, विभिन्न किसिमका जुसलगायतको सेवन गर्दा पनि शरीरमा पानीको कमी हरेर जान्छ । याे पनि पढ्नुहाेस् !

केही दिन बि’हान खाली पे’टमा जिरा पानी पिएर त हेर्नुहो’स्, केही दिनमै घट्नेछ वज’न: मो’टोपनाका कारण मानिसहरु स’मस्यामा पर्ने गरेका छन् । शरीर मोटो हुँदा विभिन्न रो’गको समेत शिकार हुनुपर्ने अवस्था आउने गरेको छ । पे’ट तथा श’रीरको वजन बढेका कारण केही काम गर्न समेत मुस्किल पर्छ भने मन परेका कपडा लगाउन समेत स’मस्या पर्छ । मोटोपना घटाउन तपाई व्यायाम गर्न समेत अल्छिमान्नु हुन्छ वा तपाईंलाई समय अभाव छ भने यी उपाय अपनाएर समेत मोटोपना घटाउन सकिन्छ । तर, यो सँगै व्या’याम गर्नु हुन्छ भने यी उपाय थप प्रभावकारी हुनेछन् ।

यसरी घटाउन सकिन्छ मोटोपना: दैनिक बेलुका एक चम्चा जिरा सफा पानीमा भिजाउनुहोस् । बिहान उठेर खाली पेटमा यो जिरालाई मज्जालाई चपाएर निल्नुहोस् र बचेको पानीलाई चियाजस्तै तातो बनाएर त्यसमा आधा कागती निचोर्नुहोस् र एक चम्चा मह मिसाएर पिउनुहोस् । जिराले हाम्रो शरिरभित्र रहेको बो’सोलाई शरिरमा अवशोषित हुन दिँदैन । तातो पानी र कागतीले शरिरमा जमेको बो’सोलाई काट्ने गर्दछ । त्यसैले गर्दा मोटोपनको लागि यो तरिका निकै चमत्कारीक हुने गर्दछ ।

यदि तपाईंले यो निकै सजिलो घरेलु तरिका अपनाउने सोच्नुभएको छ भने बिहान नास्ता गर्न छोड्नुहोस् किनभने बिहान ‘हेभी ब्रेकफास्ट’ खाँदा तपाईंले चाहनुभएको नतिजा पाउन सक्नुहुन्न । बिहान यो पानी पिउनुहोस् र दिउँसो मात्र खाना खानुहोस् । खाना खानुभन्दा अघि एक प्लेट सलाद खानुहोस् । खानामा हरियो तरकारीको प्रयोग बढि गर्नुहोस् । राती सुत्नुभन्दा दुई तीन घण्टा अगाडि खाना खानुहोस् ।

दिउँसो र राती खाना खाएको केही क्षण पछि नै एक ग्लास तातो पानीमा आधा कागती निचोरेर पिउनुहोस् । खाना खाँदा चिसो पानी नपिउनुहोस् । मैदाले बनेको खानेकुराहरु खादै नखानुहोस् । गुलियो र चीनि मोटोपनाको लागि निकै घातक हुन्छ । फलफूलको जुस पिउनुको साटो फलफूल नै खानुहोस् । यसले शरिरलाई फाइबर प्रदान गर्छ भने छिटो भोक पनि लाग्दैन ।

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!